مقالات عمومی

دلیل ابتلا به مسمومیت های خطرناک چیست؟

مسمومیتها چگونه رخ می دهد؟

مسمومیت مجموعه‌ای از اختلالات بدن است که در اثر جذب ماده‌ای بیگانه که به آن سم گفته می‌شود بروز می‌کند. جذب ماده سمی و ایجاد مسمومیت های خطرناک (Dangerous poisonings) می‌تواند از راه‌های استنشاق نوعی گاز، بخار، دود یا گرد و غبار، دستگاه گوارشی(خوردن یا آشامیدن)، تماس پوستی(از طریق انتشار از اپی‌درم یا عبور از زخم یا سوختگی)، تزریق در خون صورت گیرد. مسمومیت‌های غذایی اغلب در اثر تکثیر میکروب‌ها یا زهرآزاد شده آنها تشکیل می شوند. منظور از زهر آزاد شده از میکروب ها (همچون بوتولیسم) یا جذب مواد غیرخوراکی (همچون برخی از قارچ‌ها) می باشد.

مسمومیت‌های دارویی براثر مصرف دوزهای بالا علاوه بر آسیب‌ها، می‌توانند کشنده هم باشند، به عبارتی برخی مسمومیت‌ها می‌توانند سبب ایست قلبی شده و جان فرد را بگیرند. این موضوع در کودکان و بزرگسالان تفاوتی ندارد و هر کسی مبتلا مسمومیت های دارویی شود، می تواند دچار عوارض بسیار جدی شود. هر چند برخی داروها مانند آرام بخش ها مسمومیت های خفیف تری ایجاد می کنند، اما باید به شدت از این موضوع دوری کرد. علت مسمومیت‌های دارویی نیز مصرف داروی نامناسب و یا جذب بیش از حد آن است.

مسمومیت بر اثر داروهای مسکن، ضد افسردگی، خواب آور، قلبی و آرام بخش و حتی قرص برنج، شایع تر هستند. مصرف بی رویه و خودسرانه داروها می تواند زمینه مسمومیت دارویی را در افراد ایجاد کند. هم مصرف دارو در کشور زیاد است و هم سخت گیری قانع کننده ای برای در اختیار گذاشتن دارو به مردم وجود ندارد، در نتیجه در اغلب خانه ها مقدار زیادی دارو وجود دارد، لذا افراد همواره در معرض این آسیب هستند.

درمان مسمومیت با آرسنیک

درمان آن شامل شستشوی روده ای، دارویی و کیلیت درمانی است. یافتن مقادیر خطرناکی از آرسنیک در محیط طبیعی نادر است. مناطق با سطوح بالای آرسنیک معمولاً به خوبی شناخته شده اند و برای پیش گیری و کنترل خطر مسمومیت راه کارهایی وجود دارند. هر کسی که مظنون به این باشد که ممکن است مقادیر بالایی از آرسنیک در محیط محلی اش وجود داشته باشد، باید با مقامات محلی خود برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرد.

آیا تا بحال در مورد آمپول بال چیزی شنیده اید؟ آمپول بال یا دیمرکاپرول محلول در روغن یک ماده دارویی است که برای درمان مسمومیت های خطرناک از جمله مسمومیت با آرسنیک و مسمومیت با فلزات سنگین دیگر استفاده می شود. این فرآورده در ویال های شیشه ای ارائه شده است . ویال حاوی 10 درصد دیمرکاپرول کاملا استریل و قابل تزریق با پایه روغن که برای دفع مسمومیت و درمان مسمومیت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی مسمومیت های خطرناک

مسمومیتها انواع مختلفی دارند:

 • مسمومیت ناشی از داروها
 • مسمومیت با گیاهان سمی
 • مسمومیت ناشی از گزیدگی ها
 • مسمومیت با منو اکسید کربن
 • مسمومیت با دفع مواد شیمیایی و شوینده ها
 • مسمومیت با آفات
 • مسمومیت با سرب
 • مسمومیت با دیگر فلزات سنگین

در این مقاله بیشتر در مورد مسمومیت با سرب و دیگر فلزات سنگین توضیح خواهیم داد.برخی پژوهش‌ها نشان داده که توانایی مطالعه روان و بدون اشکال آسیب‌های ناشی از مسمومیت با سرب را در مغز کاهش می‌دهد.

مسمومیت های خطرناک با آرسنیک

مسمومیت با آرسنیک, یا آرسنیکوسیس، زمانی رخ می دهد که فرد سطوح خطرناکی از آرسنیک را به بدن جذب می کند. آرسنیک، یک ماده شیمیایی نیمه رسانای طبیعی است که در سراسر جهان در آب های زیرزمینی یافت می شود.

مصرف آن می تواند ناشی از بلع, جذب یا استنشاق این ماده شیمیایی باشد. مسمومیت با آرسنیک می تواند باعث ایجاد عوارض جدی در سلامتی و حتی مرگ، در صورت عدم درمان شود.

آرسنیک اغلب در مسمومیت عمدی دخیل است, اما یک فرد می تواند از طریق آب های زیرزمینی آلوده, خاک آلوده و سنگ, و چوب این ماده را دریافت کند. با این حال, آرسنیک در محیط سریعاً خطرناک نیست و یافتن مقادیر سمی آرسنیک در طبیعت نادر است.

آرسنیک یک ماده شیمیایی شبه فلزی طبیعی است که ممکن است در آب های زیرزمینی موجود باشد. مصرف آن تنها منجر مشکلات سلامتی می شود، اگر مقدار خطرناکی از آرسنیک وارد بدن شود. سپس ممکن است که منجر به سرطان، بیماری کبد، کما و مرگ شود.

4 علامت مسمومیت با سم آرسنیک

علائم مسمومیت با آرسنیک می تواند حاد, شدید ، فوری یا مزمن باشد که در آن آسیب به سلامتی در طول یک دوره طولانی تر تجربه می شود، این کار اغلب به در معرض قرار گرفتن با آن بستگی دارد.

شخصی که آرسنیک را بلعیده است، ممکن است علائم و نشانه هایی را ظرف چند دقیقه نشان دهد که این موارد شامل:

 • خواب آلودگی
 • سردرد
 • سردرگمی
 • اسهال شدید می باشد.

اگر آرسنیک استنشاق شود, یا مقدار کنسانتره کمتری بلعیده شود, علائم ممکن است طولانی تر شوند. با پیشرفت مسمومیت آرسنیک, بیمار ممکن است شروع به تشنج کند و رنگدانه های ناخن آن ها ممکن است تغییر کند.

دیگر علائم مسمومیت با آرسنیک کدامند؟

 • مزه فلزی در دهان و نفسش
 • بزاق اضافی
 • مشکلات بلعی
 • خون در ادرار
 • ضعف ماهیچه ها
 • ریزش مو
 • گرفتگی عضلات شکم
 • تشنج
 • عرق کردن بیش از حد
 • استفراغ
 • اسهال

در پاسخ به سوال کاربران باید بگوییم که علائم و نشانه های مرتبط با موارد شدیدتر مسمومیت با آرسنیک، عبارتند از:

مسمومیت با آرسنیک معمولاً بر پوست, کبد, شش ها و کلیه ها تاثیر می گذارد، در مرحله نهایی علائم شامل تشنج و شوک است. و حتی ممکن است منجر به کما یا مرگ شود.

دلیل ایجاد مسمومیت با سرب

سرب چهارمین عنصر مورد استفاده در جهان می باشد که در همه جا وجود دارد و می تواند باعث اختلالات فیزیولوژیکی، بیوشیمیایی و رفتاری در انسان و حیوانات گردد. مسمومیت سرب هنگامی رخ می‌دهد که مقدار سرب در خون بالا می‌رود. در نتیجه مسموم شدن توسط سرب از ۲۰۰ سال پیش از میلاد در طبقه اشرافی روم به دلیل استفاده روزمره از سرب دیده و شناخته شده بود. حل شدن سرب لوله‌های سربی لوله‌کشی‌ها در آب از راه‌های ورود آن به آب آشامیدنی شهرها است. سرب در بدن ممکن است داخل ترکیب استخوان و جایگزین کلسیم شود.

عوارض اثرات سمی سرب کدامند؟

عنصر سرب اثرات سمی خود را از طرق مختلف اعمال می کند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرب ، غلظت ترکیب  1 و 25 در هیدروکسی ویتامین D را در استخوان تغییر می دهد و باعث تغییر در هموستازی کلسیم و عملکرد سلول های استخوانی می شود.
 • در سلول های عصبی سرب جانشین کلسیم به عنوان پیامبر ثانویه نرون ها شده و کانال های کلسیم وابسته به ولتاژ را بلوکه کرده و جریان کلسیم و آزادسازی نروترنسمیترها رامتوقف می کند. این عمل منجر به مهار انتقال سیناپس می شود .بعلاوه نشان داده شده است که اختلال در آزاد سازی نوروترنسمیتر از طریق پیوند سرب با پروتئین کیناز C امکان پذیر است.
 • سرب می تواند از طریق جانشین شدن به جای کلسیم در فرایندهای وابسته به کلسیم از جمله یادگیری، حافظه، رشد و تمایز سلول های عصبی و عملکرد حرکتی،  اختلال ایجاد کند. همچنین در ایجاد اختلالات یادگیری، هوش و حافظه، پیش فعالی، شناختی، مشکلات رفتاری، عاطفی، مهارت های حرکتی دوران کودکی، مهارت های خواندن و ریاضی و پرخاشگری نقش دارد.
 • سطوح داخل سلولی کلسیم را در مویرگ مغزی، نرون ها، هپاسوتیت ها و سرخرگ ها را افزایش داده و باعث انقباض ماهیچه های صاف و ایجاد فشار خون بالا باشد.
 • سبب کاهش هموگلوبین و ایجاد آنمی می گردد که در افراد مواجهه یافته با دوز بالا دیده می شود.

نشانه‌ها و عوارض مسمومیت های خطرناک با سرب

شامل مسمومیت حاد و مزمن می باشد که در نوع حاد مواجهه با سرب بالا از طریق دستگاه گوارش یا تنفس منجر به گرفتگی عضلانی، دردهای شکمی و کولیکی و یبوست می شود. دردهای شکمی شدید، همراه با تهوع، استفراغ و مدفوع خونی می باشد. علایم ابتدایی مواجهه با سرب شامل خستگی، حواس پرتی و دردهای گوارشی می باشد. درد مفاصل، درد عضلات دست و پا می تواند رخ دهد. سردرد، گیجی، کاهش سطح هوشیاری، کما، صرع، التهاب عصب بینایی و بی خوابی از علائم مسمومیت نرونی هستند. در مواجهه بیشتر علایم سیستم عصبی  مرکزی شامل بی خوابی، گیجی، اختلال تمرکز و حافظه بیشتر دیده می شود. در مواجهه های طولانی مدت  نوروپاتی حرکتی انتهایی، آنسفالوپاتی، صرع و کما نیز می تواند بروز کند.

اختلالات سیستم تولید مثلی مانند نازایی در مردان، سقط خود به خودی، آرتریت ناشی از نقرس و اختلالات کلیوی گزارش شده است. کم‌اشتهایی، کم‌خونی، درد شکمی و عضلانی، فلج تدریجی بدن، خط آبی در محل اتصال دندان‌ها به لثه.

34 دیدگاه در “دلیل ابتلا به مسمومیت های خطرناک چیست؟

 1. محمود خدایی گفت:

  با سلام.
  اقدامات اورژانسی در زمان ابتلا به مسمومیت چیست؟

  1. دارورا گفت:

   با سلام بسته به نوع مسمومیت و اندام درگیر اقدامی که باید در لحظه انجام شود، متفاوت است؟
   قبل از هیچ اتفاقی بهتر است پیشگیری کنیم و تا حد امکان دلیل ایجاد مسمومیت را برطرف کنیم. اما اگر مسمومیت ایجاد شد توصیه های زیر را در نظر بگیرید:
   اگر ماده سمی به چشمها برخورد کند بلافاصله باید چشم ها را با آب فراوان بشویید.
   اگر ماده سمی وارد معده شود هرگز فرد را به زور وادار به استفراغ و بالا آوردن نکنید و با اورژانس تماس بگیرید.
   خوراندن شیر یا آبلیمو یا هر خوراکی با این تصور که موجب دفع ماده سمی میشود اشتباه است.

 2. نمیدونم پرنده ام چجوری سرب خورده و مسموم شده؟ چیکار باید بکنم؟

  1. دارورا گفت:

   با سلام
   پرنده ها اجسام اطرافشون رو با نوکشون لمس میکنند و به دلیل کنجکاوی اون اجسام رو گاز میگیرند، امروزه خیلی از اسباب بازی ها و وسایل اشپزخونه از سرب ساخته شدند از این طریق سرب وارد بدن پرنده شما می شود.

   1. علی گفت:

    سلام.مطالب بسیار جالب و مفید بود.تشکر

 3. محمد گفت:

  متاسفانه مسمومیت با فلز سرب، در مصرف کنندگان ماده مخدر تریاک، که بصورت اورال یا خوراکی استفاده میشود، چند سالی است به شدت دیده میشود. درد به صورت اسپاسم روده تظاهر میکند، اما خون مسموم شده است. هیچ مسکنی برای این درد شدید وجود ندارد.کپسول سوکسیمر و آمپول دیمرکاپرول در ایران به شدت نایاب است. استفاده از دی پنی سیلامین در دراز مدت هم مفید است

  1. دارورا گفت:

   با سلام.
   عالی بود ممنون از توضیحات تکمیلی شما

 4. سلام وقت بخیر
  برادرم با تریاک آلوده مسموم شده

  1. دارورا گفت:

   سلام وقت بخیر
   به پزشک مراجعه کنید درمان انجام میشه

 5. سلام مرسی استفاده کردم

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   خوشحالیم که مورد توجه واقع شد

 6. سلام وقت بخیر
  سپاس

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   ممنون از اینکه وقت گذاشتید

 7. سلام و روز بخیر
  چجوری تشخیص بدیم ماده مسموم رو از ماده سالم

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   اگر ماده مسموم خوراکی باشه که معمولا از روی بوی اون میشهد تشخیص داد
   اگر ماده داروی خوراکی باشه که تاریخ انقضا دارو مشخص هست
   اگر مسمومیت با مواد سمی مدنظر شماست که در محیط های کاری ایجاد می شود خب مشخصا باید ایمنی را رعایت کرد

 8. سلام وقت بخیر
  توضیحات کافی بود ممنون

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   ممنون (:

 9. سلام من تو کارخانه لاستیک سازی کار میکنم متاسفانه با سرب مسموم شدم چکار باید بکنم

  1. دارورا گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای تشخیص و تایید مسمومیت به پزشک مراجعه کنید، برای تجویز دارو و شروع درمان شمارو راهنمایی میکنند. اما برای جلوگیری از ابتلای مجدد می بایست اقدامات ایمنی در محیط کار رعایت شود.

 10. سلام ادمین ممنون

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   سپاسگزارم پایدار باشید

 11. سلام
  چطوری متوجه بشیم مسموم شدیم؟

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   علائم مسمومیت غذایی شامل:
   ۱. کرامپ شکم
   ۲. اسهال
   ۳. استفراغ
   ۴. از دست دادن اشتها
   ۵. تب خفیف
   ۶. ضعف
   ۷. حالت تهوع
   ۸. سردرد می باشد.
   علادم مسمومیت های خطرناک شامل:
   1. اسهال بیش از سه روز ادامه دارد
   2. تب بالاتر از 38 درجه
   3. مشکل در دید یا صحبت کردن
   4. علائم کم آبی شدید که ممکن است شامل خشکی دهان، دفع ناچیز یا قطعی ادرار باشد
   5. ادرار خونین

 12. سلام و وقت بخیر
  برای خرید داروی سوکسیمر مشکل دارم چه کار کنم؟

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب با شماره های داخل سایت تماس بگیرید

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   ممنون از توجهتون

 13. سلام وقت بخیر
  عالی ممنونم

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   ممنون از توجهتون

 14. سلام ممنون از سایت عالی و کاربردی تون

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   سپاسگزارم

 15. بسیار عالی بود ممنون

  1. دارورا گفت:

   سام و عرض ادب
   سپاسگزارم

 16. علی گفت:

  سلام.مطالب جالب و مفید بود.تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *