اقتصاد دارویی

جنبه های علم اقتصاد (جلسه چهارم)

جنبه های علم اقتصاد

دانش اقتصادي، به عنوان يكی از شاخه هاي علوم اجتماعي همواره تحت تأثير تحولات آن بوده و با يك تأخير زماني، بينش ها و روشهاي به وجود آمده در اين علوم را پذيرفته است. آنچه امروزه با عنوان علم اقتصاد متعارف ناميده مي شود، عبارت است از مجموعه اي از نظريه هاي علمي كه در زمينه هاي گوناگون اقتصادي و در ابعاد مختلف، توسط متفكران و نظريه پردازان اقتصادي مطرح شده است. جنبه های علم اقتصاد با عناويني نظير “اقتصاد سياسي، اقتصاد اجتماعي، اقتصاد كلان، اقتصاد خرد، اقتصاد رياضي، اقتصادسنجي، اقتصاد پـولي و نظاير آن” نمود يافته است.

3 نوع مهم جنبه های علم اقتصاد

اقتصادسنجی ، اقتصاد سیاسی و اقتصاد بین الملل جنبه های علم اقتصاد هستند. این موارد از مهم ترین جنبه های اقتصاد هستند که در ادامه مبحث اقتصاد خرد و کلان قرار می گیرد. در ادامه توضیح مختصری در مورد هر سرفصل ارائه می دهیم.  سپس می توانید ویدئوی آموزشی را مشاهده بفرمایید.

اقتصاد سنجی

اقتصادسنجی به اندازه گیری روابط اقتصادی می پردازد. اقتصاد سنجی یکی از کاربردی‌ ترین واحدهای درسی برای رشته‌ های مالی و حتی فراتر از آن در رشته‌ های جامعه شناسی، علوم سیاسی و مهندسی نیز محسوب می شود. اقتصادسنجی تکنیک‌ هایی را معرفی می‌ کند که توانایی به دست آوردن ضرایب مدل‌ ها و معادلات با فروض مختلف را دارند تا به کمک آن ها بتوان نظریه اقتصادی و روابط متغیرها را آزمون کرد.

هدف از این درس، آموزش تمامی نکات و مفاهیم اصلی و جزئی ابزارهای اقتصاد سنجی به دانشجویان است. تا مهارت‌ های لازم برای تحلیل آماری و پیش بینی‌ سری‌ های زمانی را فرا بگیرند. در سیاست گذاری‌ ها و توصیه‌ ها برای واحدهای خرد و کلان به کار گیرند. علاوه بر این، این واحدها ابزارهایی را در اختیار فراگیران قرار می‌ دهد که به کمک آن ها می توانند به روابط متغیرها پی ببرند. همچنین راهکارهایی را برای افزایش سود و کاهش هزینه به کارفرمایان و تولیدکنندگان ارائه دهند.

اقتصاد سیاسی

اقتصاد سیاسی در ابتدا عبارتی برای مطالعهٔ تولید، خرید و فروش و رابطهٔ آن‌ها با قانون و حکومت و توزیع درآمد ملی و دستمزد بود. از ثروت ملل آدام اسمیت در سال ۱۷۷۶ تا اصول اقتصاد سیاسی جان استوارت میل در سال ۱۸۴۸ به چیزی که ما هم‌اکنون «علم اقتصاد» می‌نامیم، اقتصاد سیاسی می‌گفتند.

امروزه اقتصاد سیاسی ممکن است به چیزهای بسیار متفاوت، گفته می‌شود. اگرچه اقتصاد سیاسی جدید علاقه‌ی زیادی به این سؤال دارد. این سوالات اینست که چگونه سیاست‌ها بر روی نتایج اقتصادی اثر می‌گذارند. اما بیشتر به وسیله روش مواجه شدن با این سؤال تعریف می‌شود. مخصوصاً بخش بزرگی از آن به وسیله به کار بردن ابزارهای رسمی و فنی تحلیل اقتصاد مدرن برای توجه کردن به اهمیت سیاست‌ها برای اقتصاد است.

اقتصاد بین الملل

چیستی اقتصاد بین الملل و گستره پوشش آن وابسته به دیدگاهی است که از این اصطلاح و تعریف آن دارید. با این حال اگر بخواهیم تعریف شسته رفته ای از اقتصاد بین الملل بدهیم. می توانیم بگوییم که در بر گیرنده تعاملات اقتصادی نظیر تجارت بین الملل میان کشورهای مختلف است. به بیان دقیقتر، یک حوزه مطالعاتی است که با تجارت و بازرگانی میان کشورها سروکار دارد. اقتصاد بین الملل به تبیین و پیش بینی تولید و تجارت و سرمایه گذاری در کشورهای مختلف می پردازد.

در پایان این ویدئو هر کدام از دانشجویان عزیز اگر در مورد این مبحث سوال و موردی برای بیان دارند می توانند در پایین پیج بصورت مکتوب سوالات و پیشنهادات خود را بنویسند در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

امید است برگزاری این ویدئو موجب یادگیری بهتر شما عزیزان شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *