اقتصاد دارویی

اقتصاد دارویی و مبادله (جلسه پنجم)

اقتصاد دارویی و مبادله

 علم اقتصاد چارچوبی برای تخصیص منابع کمیاب جهت مصرف حال و آینده در راستای افزایش رفاه مصرف کنندگان ارائه می کند و اقتصاد دارویی (Pharmaceutical economics) هم شاخه ای از علم اقتصاد است. در این مقاله به موضوع اقتصاد دارویی و مبادله می پردازیم.

مبادله چیست؟

فرآیند مبادله فعالیتی برای به دست آوردن یک کالای دلخواه توسط یک فرد و ارائه‌ی پیشنهادی در قبال آن است. بطور کلی مبادله عبارت است از دريافت چيزى مطلوب از کسى ديگر، در مقابل ارائه مابه‌ازايى به او می باشد. مبادله هسته مرکزى بازاريابى است و براى تحقق آن، شرايط زير لازم است:

اقتصاد و مبادله
  • حداقل دو طرف بايد با يکديگر مشارکت داشته باشند.
  • هر طرف بايد چيز با ارزشى براى مبادله با ديگرى در اختيار داشته باشد.
  • هر طرف بايد علاقه‌مند به مبادله با طرف ديگر باشد.
  • هر طرف بايد در رد و يا قبول پيشنهاد طرف ديگر آزادى کامل داشته باشد.
  • و بالاخره، هر طرف بايد داراى توانايى لازم براى مراوده و تحويل باشد.

آدام اسمیت کیست؟

آدام اسمیت بنیانگذار لیبرالیسم اقتصادی و نخستین فردی به شمار می‌رود که چارچوب نظری علم اقتصاد کلاسیک را ارایه کرد. وی به پدر علم اقتصاد شهرت یافته است. دیدگاه کلیدی اسمیت اهمیت تقسیم کار، دست نامریی و مزیت مطلق و مهم‌ترین توصیه وی به تجارت آزاد است.

آدام اسمیت پدر علم اقتصاد

مباحث اقتصادی تا پیش از انتشار ثروت ملل آدام اسمیت به طور عمده گرایش به قضاوت در خصوص عملکرد اقتصادی داشت. کتاب ثروت ملل آدام اسمیت نقطه عطفی در تاریخ تحلیل اقتصادی و مبادله بود و برای نخستین بار نگرش تحلیلی، منسجم و نظام‌مند به مباحث اقتصادی در این کتاب ارایه شد و یک نظریه اقتصادی تدوین شد، شاید به همین علت بود که آدام اسمیت را به عنوان پدر علم اقتصاد لقب نهادند.

به عقیده آدام اسمیت کشاورزان، تولیدکنندگان و تجار عوامل اصلی پیشرفت اقتصادی و مبادله هستند. این تجارت آزاد با آزادی مالکیت و رقابت است که کشاورزان، تولیدکنندگان و تجار را وامی دارد تا بازارها را گسترش دهند که این نیز به نوبه خود توسعه اقتصادی را ممکن می سازد. وظایف این سه عامل رشد با یکدیگر ارتباط تنگاتنگ دارند. برای آدام اسمیت توسعه کشاورزی، افزایش فعالیت های ساختمانی و تجارت را به دنبال خواهد آورد. وقتی که بازار تولیدات کشاورزی در نتیجه توسعه اقتصادی ایجاد گردد، تقاضا برای خدمات تجاری و گسترش فعالیت های صنعتی را به دنبال خواهد داشت.

از طرف دیگر توسعه بخش تجارت و صنعت خود موجب رشد تولید کشاورزی می شود، چون دهقانان از روش های نوین تولید در کشاورزی استفاده می کنند. بنابراین تمرکز سرمایه و توسعه به دلیل تشکیل اقشار تاجر، کشاورز و تولیدکننده است.

دیوید ریکاردو کیست؟

دیوید ریکاردو؛ اقتصاددان انگلیسی در زمره تاثیر گذارترین اقتصاددانان کلاسیک است. وی در ۱۸ آوریل ۱۷۷۲ در شهر لندن به‌دنیا آمد. در دوران جوانی به رموز بازرگانی و مبادله آشنایی پیدا کرد. ریکاردو به دلالی در بورس شهر لندن پرداخت و از فعالیت‌های تجارتی خود ثروت بسیار زیاد جمع آوری کرد. همچنین از کتاب‌هایی که تالیف می‌کرد شهرت کم نظیری به‌دست آورد. ریکاردو در ۱۸۱۹ به نمایندگی مجلس عوام انگلستان انتخاب شد و تا پایان عمر (۱۱ سپتامبر سال ۱۸۲۳) نماینده بود.

اهمیت اقتصاد دارو در دنیای امروزه چیست؟

در سال 1909 علت اصلی مرگ بیماری‌های عفونی بود. اما الان ورق بازی برگشته است. پیشرفت حوزه‌ی سلامت باعث افزایش طول عمر شده و از طرفی زاد و ولد کاهش یافته است. همین موضوع باعث شده که جامعه به سمت پیری حرکت کند و بیماری‌های غیرواگیردار مزمن افزایش یابد.

علاوه بر این بیماران مسن نسبت به بیماران جوان مدت زمان بیشتری را در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند و همین موضوع هزینه‌های بهداشتی را افزایش داده است.

از طرف دیگر افزایش مصرف‌کننده و معضل بیکاری تبدیل به دو اهرم فشار در این زمینه شده‌اند. همین الان هم افزایش مصرف کننده هزینه‌های بهداشت و درمان را افزایش داده و از بودجه سلامت کم کرده است چه برسد به این‌که بیکاری و معظلات آن هم روی اقتصاد تاثیر بگذارد و بودجه‌ی کمتری به حوزه‌ی سلامت تخصیص داده شود.

این چرخه‌ به خوبی نشان می‌دهد که نحوه بهینه سرمایه‌گذاری در منابع مراقبت‌های بهداشتی، برای سودآوری این صنعت همگام با عدم تغییر کیفیت مراقبت‌های بهداشتی امری ضروری است که این هدف با توجه بیش از پیش به علم اقتصاد دارویی و مبادله به دست می‌آید.

در انتهای این پست با دیدن این فیلم آموزشی با مفهوم مبادله آشنا خواهید. همینطور با طریقه مهم روش تصمیم گیری صحیح در موارد و موقعیت های ضروری دست خواهید یافت. هرکدام از عزیزان سوال و موردی برای بیان داشتند، می توانند در انتهای پیج آنرا بیان کنند. در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *