مقالات عمومی

اختلال آنسفالوپاتی چیست و انواع آن کدامند؟

Encephalopathy

آنسفالوپاتی (Encephalopathy) یک اختلال عملکرد یا بیماری مغز است. اما در پزشکی نوین، به یک بیماری خاص گفته نمی‌شود. بلکه یک نشانگان یا سندروم همراه با اختلال کلی در کارکرد مغزی است. این نشانگان می‌تواند در اثر عواملی با ریشه ارگانیک و آلی یا نا ارگانیک باشد. برای درمان آن از مسمومیت هایی نظیر سرب و یا دیگر فلزات سنگین می توانید از آمپول کلسیم دی سدیم ادتآ استفاده کنید.

آمپول کلسیم دی سدیم ادتا در درمان مسمومیت حاد و مزمن با سرب و بعضی فلزات سنگین و همچنین در آنسفالوپاتی ناشی از آن استفاده می گردد. این فرآورده در مسمومیت حاد با سرب هنگام استفاده همزمان با آمپول BAL یا همان (Dimercaprol Injection USP) استفاده می شود.

مهمترین انواع اختلال آنسفالوپاتی

 • آنسفالوپاتی بیلیروبینی یا کرن ایکتروس در اثر رسوب کردن بیلیروبین در ماده خاکستری دستگاه عصبی مرکزی.
 • آنسفالوپاتی مشت‌زنی که در موارد ضربات مداوم به سر در ورزش مشت‌زنی پدید می‌آید.
 • آنسفالوپاتی لایم در اثر عفونت باکتریایی عامل بیماری لایم ایجاد می‌گردد.
 • آنسفالوپاتی کبدی یا گیجی و کما در اثر نارسایی کبدی.
 • آنسفالوپاتی اسفنجی گاوی یا جنون گاوی.
 • آنسفالوپاتی ورنیکه در اثر کمبود تیامین یا همان ویتامین ب۱.
 • آنسفالوپاتی هایپرتنسیو یا ناشی از فشار خون بالا.
 • آنسفالوپاتی اورمیک
 • آنسفالوپاتی آسیب زای مزمن

علائم عادی اختلال آنسفالوپاتی

علائم شما به علت و شدت آن بستگی دارد. در اثر ابتلا به این بیماری، ممکن است در حافظه یا تمرکز مشکل داشته باشید. همچنین ممکن است در مهارت های حل مسئله مشکلاتی برایتان ایجاد شود. افراد دیگر ممکن است علائم را قبل از شما، متوجه شوند. تغییر شخصیت یکی از این علائم است. به عنوان مثال، ممکن است قبل از بیماری انسان درون گرایی باشید در حالی که بعد از آن به یک فرد برون گرا تبدیل شوید. همچنین می توانید در اثر ابتلا به این بیماری بی حال و خواب آلود شوید.

آنسفالوپاتی و علائم عصبی آن

آنسفالوپاتی یک اصطلاح کلی است برای توصیف بیماری که بر عملکرد یا ساختار مغز شما تأثیر می گذارد. انواع مختلفی از آنسفالوپاتی و بیماری مغزی وجود دارد. برخی انواع آن دائمی و برخی موقت هستند. برخی از انواع این عارضه از بدو تولد وجود دارند و هرگز بهبود پیدا نمی کنند، در حالی که برخی دیگر پس از تولد ایجاد شده و ممکن است به تدریج بدتر شوند. علائم عصبی احتمالی عبارتند از:

ضعف عضلانی در یک ناحیه

• اختلال در تصمیم گیری یا تمرکز ضعیف

• انقباض غیرارادی برخی از عضلات

لرزیدن

• مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن

• تشنج

انواع و دلایل اختلال آنسفالوپاتی

موارد زیر برخی از انواع عمده انسفالوپاتی است. در اینجا به توضیح هر کدام از آنها می پردازیم:

آنسفالوپاتی آسیب زای مزمن

این نوع انسفالوپاتی زمانی ایجاد می شود که چندین ضربه یا آسیب فیزیکی به مغز وارد شود. ضربات وارد شده به سر منجر به آسیب عصبی در مغز می شود. این نوع معمولاً در بوکسورها، بازیکنان فوتبال یا افراد ارتش دیده می شود که در اثر انفجارها زخمی شده اند و آسیب دیده اند.

آنسفالوپاتی گلیسین

اختلال آنسفالوپاتی گلیسین یک بیماری ژنتیکی یا ارثی است که در آن سطح غیرطبیعی بالایی از گلیسین (یک نوع اسید آمینه) در مغز وجود دارد. علائم انسفالوپاتی گلیسین معمولاً به زودی پس از تولد در نوزادان ظاهر می شود.

آنسفالوپاتی هاشیموتو

این یک نوع نادر از انسفالوپاتی است که با یک بیماری خود ایمنی معروف به تیروئیدیت هاشیموتو مرتبط است. در تیروئیدیت هاشیموتو، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به غده تیروئید حمله می کند. غده تیروئید شما مسئول تولید بسیاری از هورمون های تنظیم کننده بدن شما است. دانشمندان هنوز چیز زیادی در مورد این نوع از انسفالوپاتی نمی دانند.

آنسفالوپاتی کبدی

آنسفالوپاتی کبدی نتیجه بیماری های کبد است. هنگامی که کبد شما به درستی کار نمی کند، سمومی که در حالت عادی باید کبد از بدن شما خارج کند در اثر این بیماری در خون شما جمع خواهد شد و در نهایت می تواند به مغز برساند.

آنسفالوپاتی فشار خون بالا

انسفالوپاتی فشار خون بالا نتیجه فشار خون شدید است که برای مدت طولانی درمان نشده. این فشار مزمن می تواند باعث تورم مغز شده و منجر به آسیب مغزی و انسفالوپاتی فشار خون شود.

آنسفالوپاتی ایسکمیک هیپوکسیک

این وضعیت نوعی آسیب مغزی است که وقتی مغز اکسیژن کافی دریافت نمی کند ایجاد خواهد شد. انسفالوپاتی ایسکمیک هیپوکسیک می تواند منجر به آسیب و اختلال در عملکرد دائمی مغز شود. اینو نوع از بیماری ممکن است حتی قبل از تولد یا در حین آن رخ دهد. مانند زمانی که جنین در رحم در حال رشد است و در معرض الکل قرار گرفته یا برای مدت طولانی در کامل زایمان گیر کرده است.

آنسفالوپاتی سمی – متابولیکی

انسفالوپاتی سمی – متابولیکی نتیجه عفونت ها، سموم یا نارسایی برخی از اعضای بدن است. وقتی مقادیر الکترولیت ها، هورمون ها یا سایر مواد شیمیایی در بدن از تعادل طبیعی خود خارج شوند، می توانند عملکرد مغز را تحت تأثیر قرار دهند. در چنین مواردی آنسفالوپاتی معمولاً زمانی برطرف می شود که عدم تعادل شیمیایی زمینه ای برقرار شده یا سموم مسبب آن، برطرف شوند.

آنسفالوپاتی های عفونی

انسفالوپاتی های عفونی شکل قابل انتقال این عارضه هستند که به عنوان بیماری های پریون نیز شناخته می شوند. پریون ها پروتئین هایی هستند که به طور طبیعی در بدن وجود دارند اما می توانند جهش یافته و باعث بیماری هایی شوند که به تدریج به مغز شما آسیب رسانده و در عملکرد آن اختلال ایجاد می کنند. ما آن ها را تحت عنوان بیماری های تخریب کننده عصبی می شناسیم. بیماری های پریون عبارتند از:
• بی خوابی خانوادگی کشنده
• kuru
• بیماری Creutzfeldt-Jakob

آنسفالوپاتی اورمیک

آنسفالوپاتی اورمیک نتیجه نارسایی کلیه است. اعتقاد بر این است که این عارضه ناشی از تجمع سموم اوره در خون است. این وضعیت می تواند باعث سرگیجه خفیف و حتی کما در فرد شود.

آنسفالوپاتی ورنیکه

این بیماری که به عنوان بیماری ورنیکه نیز شناخته می شود، نتیجه کمبود ویتامین B1 است. اعتیاد به الکل در طولانی مدت، فقر غذایی و جذب کم مواد غذایی می تواند باعث کمبود ویتامین B1 شود. اگر انسفالوپاتی ورنیکه به سرعت درمان نشود، می تواند منجر به سندرم ورنیک – کورساکوف شود.

23 دیدگاه در “اختلال آنسفالوپاتی چیست و انواع آن کدامند؟

 1. با سلام
  اگر در لحظه اختلال مغزی پیش اومد چه کنیم؟

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   اول از همه حفظ خونسردی و سپس تماس با اورژانس و توضیح علائم بیمار

 2. سلام و وقت بخیر
  چند نوع آنسفالوپاتی داریم؟

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   انواع و علل آنسفالوپاتی چیست
   ۱. انسفالوپاتی مزمن تروماتیک مغز
   ۲. آنسفالوپاتی مغزی کودکان
   ۳. انسفالوپاتی کبدی
   ۴. انسفالوپاتی مغزی به دلیل فشار خون بالا
   ۵. انسفالوپاتی سمی- متابولیک مغز
   ۶. انسفالوپاتی ورنیکه یا انسفالوپاتی الکلی
   ۷. انسفالوپاتی اورمیک یا انسفالوپاتی ناشی از نارسایی کلیه
   ۸. انسفالوپاتی اسفنجی (BSE)
   ۹. انسفالوپاتی ایسکمیک هیپوکسیک

 3. سلام وقت بخیر
  ممنون بابت توضیحات عالی

  1. دارورا گفت:

   سلام و وقت بخیر
   ممنون از توجه شما

 4. سلام
  آنسفالوپاتی فقط برای مغز هست؟؟

  1. دارورا گفت:

   سلام و درود
   آنسفالوپاتی (Encephalopathy) یک اختلال عملکرد یا بیماری مغز است. اما در پزشکی نوین، به یک بیماری خاص گفته نمی‌شود. بلکه یک نشانگان یا سندروم همراه با اختلال کلی در کارکرد مغزی است. این نشانگان می‌تواند در اثر عواملی با ریشه ارگانیک و آلی یا نا ارگانیک باشد.

 5. سلام درمانش چیه؟

  1. دارورا گفت:

   سلام
   برای تشخیص و تجویز باید به پزشک مراجعه کنید تا علائم بیماری و شرایط بیمار مشاهده شود

  2. دارورا گفت:

   سلام برای تشخیص و درمان باید به پزشک مراجعه کنید

 6. سلام آنسفالوپاتی فقط برای مغز هست؟

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   بله آنسفالوپاتی یک نشانه یا سندروم همراه با اختلال کلی در کارکرد مغزی است.

 7. سلام عالی بود ممنون

  1. دارورا گفت:

   سلام و وقت بخیر
   متشکر از شما

 8. سلام چطور از آنسفالوپاتی جلوگیری کنیم؟

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   روش های متعددی برای جلوگیری از این عارضه وجود دارد. یکی از روشهایی که به تازگی در تحقیقات مشخص شده است مصرف پروبیوتیک ها هستند. پروبیوتیک‌ها با متعادل ساختن ارگانیسم‌های زنده در روده از آنسفالوپاتی کبدی در مبتلایان به سیروز کبدی پیشگیری می‌کند.

 9. سلام مطالب عالی و کامنتها هم کمک خوبی برای اطلاع رسانی بود ممنون

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب
   سپاسگزارم

 10. سلام ممنون استفاده کردم مطالب کافی بود

  1. دارورا گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   ممنون از توجه شما

  1. دارورا گفت:

   سلام و عرض ادب ممنون از توجهتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *