مقالات عمومی

اختلال آنسفالوپاتی چیست و انواع آن کدامند؟

Encephalopathy

آنسفالوپاتی (Encephalopathy) یک اختلال عملکرد یا بیماری مغز است. اما در پزشکی نوین، به یک بیماری خاص گفته نمی‌شود. بلکه یک نشانگان یا سندروم همراه با اختلال کلی در کارکرد مغزی است. این نشانگان می‌تواند در اثر عواملی با ریشه ارگانیک و آلی یا نا ارگانیک باشد. برای درمان آن از مسمومیت هایی نظیر سرب و یا دیگر فلزات سنگین می توانید از آمپول کلسیم دی سدیم ادتآ استفاده کنید.

آمپول کلسیم دی سدیم ادتا در درمان مسمومیت حاد و مزمن با سرب و بعضی فلزات سنگین و همچنین در آنسفالوپاتی ناشی از آن استفاده می گردد. این فرآورده در مسمومیت حاد با سرب هنگام استفاده همزمان با آمپول BAL یا همان (Dimercaprol Injection USP) استفاده می شود.

مهمترین انواع اختلال آنسفالوپاتی

 • آنسفالوپاتی بیلیروبینی یا کرن ایکتروس در اثر رسوب کردن بیلیروبین در ماده خاکستری دستگاه عصبی مرکزی.
 • آنسفالوپاتی مشت‌زنی که در موارد ضربات مداوم به سر در ورزش مشت‌زنی پدید می‌آید.
 • آنسفالوپاتی لایم در اثر عفونت باکتریایی عامل بیماری لایم ایجاد می‌گردد.
 • آنسفالوپاتی کبدی یا گیجی و کما در اثر نارسایی کبدی.
 • آنسفالوپاتی اسفنجی گاوی یا جنون گاوی.
 • آنسفالوپاتی ورنیکه در اثر کمبود تیامین یا همان ویتامین ب۱.
 • آنسفالوپاتی هایپرتنسیو یا ناشی از فشار خون بالا.
 • آنسفالوپاتی اورمیک
 • آنسفالوپاتی آسیب زای مزمن

علائم عادی اختلال آنسفالوپاتی

علائم شما به علت و شدت آن بستگی دارد. در اثر ابتلا به این بیماری، ممکن است در حافظه یا تمرکز مشکل داشته باشید. همچنین ممکن است در مهارت های حل مسئله مشکلاتی برایتان ایجاد شود. افراد دیگر ممکن است علائم را قبل از شما، متوجه شوند. تغییر شخصیت یکی از این علائم است. به عنوان مثال، ممکن است قبل از بیماری انسان درون گرایی باشید در حالی که بعد از آن به یک فرد برون گرا تبدیل شوید. همچنین می توانید در اثر ابتلا به این بیماری بی حال و خواب آلود شوید.

آنسفالوپاتی و علائم عصبی آن

آنسفالوپاتی یک اصطلاح کلی است برای توصیف بیماری که بر عملکرد یا ساختار مغز شما تأثیر می گذارد. انواع مختلفی از آنسفالوپاتی و بیماری مغزی وجود دارد. برخی انواع آن دائمی و برخی موقت هستند. برخی از انواع این عارضه از بدو تولد وجود دارند و هرگز بهبود پیدا نمی کنند، در حالی که برخی دیگر پس از تولد ایجاد شده و ممکن است به تدریج بدتر شوند. علائم عصبی احتمالی عبارتند از:

ضعف عضلانی در یک ناحیه

• اختلال در تصمیم گیری یا تمرکز ضعیف

• انقباض غیرارادی برخی از عضلات

لرزیدن

• مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن

• تشنج

انواع و دلایل اختلال آنسفالوپاتی

موارد زیر برخی از انواع عمده انسفالوپاتی است. در اینجا به توضیح هر کدام از آنها می پردازیم:

آنسفالوپاتی آسیب زای مزمن

این نوع انسفالوپاتی زمانی ایجاد می شود که چندین ضربه یا آسیب فیزیکی به مغز وارد شود. ضربات وارد شده به سر منجر به آسیب عصبی در مغز می شود. این نوع معمولاً در بوکسورها، بازیکنان فوتبال یا افراد ارتش دیده می شود که در اثر انفجارها زخمی شده اند و آسیب دیده اند.

آنسفالوپاتی گلیسین

اختلال آنسفالوپاتی گلیسین یک بیماری ژنتیکی یا ارثی است که در آن سطح غیرطبیعی بالایی از گلیسین (یک نوع اسید آمینه) در مغز وجود دارد. علائم انسفالوپاتی گلیسین معمولاً به زودی پس از تولد در نوزادان ظاهر می شود.

آنسفالوپاتی هاشیموتو

این یک نوع نادر از انسفالوپاتی است که با یک بیماری خود ایمنی معروف به تیروئیدیت هاشیموتو مرتبط است. در تیروئیدیت هاشیموتو، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به غده تیروئید حمله می کند. غده تیروئید شما مسئول تولید بسیاری از هورمون های تنظیم کننده بدن شما است. دانشمندان هنوز چیز زیادی در مورد این نوع از انسفالوپاتی نمی دانند.

آنسفالوپاتی کبدی

آنسفالوپاتی کبدی نتیجه بیماری های کبد است. هنگامی که کبد شما به درستی کار نمی کند، سمومی که در حالت عادی باید کبد از بدن شما خارج کند در اثر این بیماری در خون شما جمع خواهد شد و در نهایت می تواند به مغز برساند.

آنسفالوپاتی فشار خون بالا

انسفالوپاتی فشار خون بالا نتیجه فشار خون شدید است که برای مدت طولانی درمان نشده. این فشار مزمن می تواند باعث تورم مغز شده و منجر به آسیب مغزی و انسفالوپاتی فشار خون شود.

آنسفالوپاتی ایسکمیک هیپوکسیک

این وضعیت نوعی آسیب مغزی است که وقتی مغز اکسیژن کافی دریافت نمی کند ایجاد خواهد شد. انسفالوپاتی ایسکمیک هیپوکسیک می تواند منجر به آسیب و اختلال در عملکرد دائمی مغز شود. اینو نوع از بیماری ممکن است حتی قبل از تولد یا در حین آن رخ دهد. مانند زمانی که جنین در رحم در حال رشد است و در معرض الکل قرار گرفته یا برای مدت طولانی در کامل زایمان گیر کرده است.

آنسفالوپاتی سمی – متابولیکی

انسفالوپاتی سمی – متابولیکی نتیجه عفونت ها، سموم یا نارسایی برخی از اعضای بدن است. وقتی مقادیر الکترولیت ها، هورمون ها یا سایر مواد شیمیایی در بدن از تعادل طبیعی خود خارج شوند، می توانند عملکرد مغز را تحت تأثیر قرار دهند. در چنین مواردی آنسفالوپاتی معمولاً زمانی برطرف می شود که عدم تعادل شیمیایی زمینه ای برقرار شده یا سموم مسبب آن، برطرف شوند.

آنسفالوپاتی های عفونی

انسفالوپاتی های عفونی شکل قابل انتقال این عارضه هستند که به عنوان بیماری های پریون نیز شناخته می شوند. پریون ها پروتئین هایی هستند که به طور طبیعی در بدن وجود دارند اما می توانند جهش یافته و باعث بیماری هایی شوند که به تدریج به مغز شما آسیب رسانده و در عملکرد آن اختلال ایجاد می کنند. ما آن ها را تحت عنوان بیماری های تخریب کننده عصبی می شناسیم. بیماری های پریون عبارتند از:
• بی خوابی خانوادگی کشنده
• kuru
• بیماری Creutzfeldt-Jakob

آنسفالوپاتی اورمیک

آنسفالوپاتی اورمیک نتیجه نارسایی کلیه است. اعتقاد بر این است که این عارضه ناشی از تجمع سموم اوره در خون است. این وضعیت می تواند باعث سرگیجه خفیف و حتی کما در فرد شود.

آنسفالوپاتی ورنیکه

این بیماری که به عنوان بیماری ورنیکه نیز شناخته می شود، نتیجه کمبود ویتامین B1 است. اعتیاد به الکل در طولانی مدت، فقر غذایی و جذب کم مواد غذایی می تواند باعث کمبود ویتامین B1 شود. اگر انسفالوپاتی ورنیکه به سرعت درمان نشود، می تواند منجر به سندرم ورنیک – کورساکوف شود.

2 دیدگاه در “اختلال آنسفالوپاتی چیست و انواع آن کدامند؟

 1. Occarry گفت:

  viagra tablet pics Initial studies demonstrated that enclomiphene maintains the androgenic benefit of clomiphene citrate without the undesirable effects attributable to zuclomiphene

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *