مقالات عمومی

عوارض مصرف زیاد ترشیجات

مصرف ترشی و عوارض ان

پوکی استخوان و ساییدگی استخوان از عوارض مصرف زیاد ترشیجات است. این ماده حتی در بعضی افراد می‌تواند باعث ضعف شدید، ‌تشدید ناراحتی‌های عصبی و ضعف اعصاب یا صرع شود. یادتان باشد ترشی را به همراه ماست نخورید زیرا اسیدلاکتیک موجود در ماست به همراه اسید استیک موجود در ترشی برای کسانی که معده حساسی دارند آزاردهنده است.

آنجایی که مصرف ترشی سیستم ایمنی بدن شما را پایین می‌آورد اما به هر حال بهتر است بدانید که خوردن ترشی همراه با ماست و ماهی باعث ضعیف شدن و چرب شدن کبد شما می‌شود و با تغییر رنگ دانه یا ملانین، پوست شما را به بیماری‌های پیسی و برص مبتلا می‌کند.

مصرف ترشی همراه غذا عادت نادرست ایرانی ها

در گذشته به علت در دسترس نبودن سبزیجات تازه آنها را به صورت ترشی در زمستان استفاده می کردند. در قدیم سردخانه و یخچال وجود نداشت، برای اینکه جلوی گندیدگی و فساد میوه ها و سبزیجات را بگیرند، آن ها را درون سرکه نگه می داشتند تا در فصل های دیگر بتوانند از آن ها استفاده کنند. سرکه به دلیل PH پایینی که دارد و محیط اسیدی که فراهم می کند، مانع رشد باکتری ها در مواد خوراکی می شوند، فرآیند گندیدگی و پوسیدگی خوراکی ها را متوقف می کند و ماندگاری خوراکی ها را بالا می برد.

امروزه که در فصل پاییز و زمستان نیز این سبزیجات قابل دسترسند افراد می توانند به جای ترشی کردن این مواد غذایی آنها را تازه مورد استفاده قرار دهند. بنابراین باید ترشیجاتی از قبیل هفتابیجار، سیرترشی، ترشی لیته و … که نه جزو غذا محسوب می شوند و نه تاثیر دارویی دارند به مقدار کم مصرف نمود زیرا زیاده روی در مصرف ترشی همراه غذا مشکلات زیادی را برای سلامتی به همراه دارد.

تخريب جبران ناپذير ترشي بر سر استخوان‌ها

با مصرف بيش از حد ترشيجات، سم نيترات را وارد بدن خود کنيد و کلسيم بدنتان را پايين آوريد تا دچار پوکي استخوان شديد و دچار درد بين بافت‌ها و مفاصل استخواني شويد. خلاصه با مصرف ترشي مي‌توانيد به استقبال هزاران ضرر و بيماري‌هاي ديگر برويد. قرص سدیم فلوراید 0/25 میلیگرم و قرص سدیم فلوراید 0/5 میلیگرم برای جلوگیری از پوکی مینای دندان ها استفاده می شود.

عوارض مصرف بیش از حد ترشیجات

1.نمک موجود در ترشی برای سلامتی مضر است و افرادی را که داراری سیستم ایمنی ضعیفی هستند را دچار مشکل می کند.

2. مصرف ترشی چه به صورت جداگانه و چه به همراه غذا سبب کاهش اندکس گلیسمی مواد غذایی که کربوهیدرات دارند، می شود. کاهش اندکس گلیسمی چه در افراد دیابتی و چه غیر دیابتی بالا رفتن قندخون در بدن می شود.

3. مصرف زیاد و بی رویه ترشی خطر ابتلا به سرطان مری و معده را افزایش می دهد. مصرف ترشی به همراه مواد غذایی دیگر برای افرادی که زخم معده یا اثنی عشر دارند، مضر است زیرا ترشی اسید معده را زیاد و زخم را شدید تر می کند. ترشی برای کسانی که ریفلاکس معده یا احساس ترش کردن دارند و افرادی که دارای روده تحریک پذیر و دارای سوءهاضمه هستند، نیز مضر است.

4. مصرف ترشی سبب آسیب رساندن به مینای دندان و تخریب و فساد دندان و آسیب به لثه ها می شود. تمام ترشی ها و خوراکی های اسیدی با PH پایین در مینای دندان و لثه ها نفوذ کرده و سبب سست شدن دندان ها، تخریب و فساد دندان ها و لثه ها می شوند.

5. خوردن بیش از حد ترشیجات در مردان باعث کاهش توان جنسی و ضعیف شدن اسپرم ها و در زنان باعث دردهای شدید ایام پریود و قاعدگیهای نامنظم و دردناک می شود و در سنین بالا باعث تشدید آرتروز می شود.

6. طبع ترشیجات سرد و خشک است و مصرف بیش از حد ترشیجات باعث سردی مغز و افزایش ابتلا به حواس پرتی و کندی حافظه و آلزایمر می شود بنابراین اگر نگران کندذهنی و حواس پرتی خودتان هستید، ترشیجات مصرف نکنید.

7. پوکی استخوان و ساییدگی استخوان هم از عوارض مصرف زیاد ترشی است. استفاده زیاد از ترشی می تواند باعث رسوب مایعات بین مفصلی و آرتروز شود.

8. ترشی در بعضی افراد می تواند باعث ضعف شدید، تشدید ناراحتی های عصبی و ضعف اعصاب یا صرع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *