مقالات عمومی

زنجیره سرد دارو چیست؟

تخمین عمر دارو

عبارت زنجیره سرد دارو ( Cold chain of drug supply ) را بیشتر در حوزه دارو و نمونه های آزمایشگاهی علی الخصوص واکسن شنیده ایم. اما این عبارت دارای مفهوم بسیار گسترده ایست. زنجیره سرد اشاره به نوعی از زنجیره تامین دارد که به تولید، نگهداری، حمل و توزیع محصولات حساس به دما یا فسادپذیر در محدوده دمایی معین می پردازد. سیستم یکپارچه ای از افراد و تجهیزات سرمایشی ثابت و سیار که تولید، بسته بندی، ذخیره سازی و توزیع محصول را در دمای مورد نظر و کنترل شده تضمین می نماید. زنجیره سرد جهت اطمینان از سلامت و کیفیت محصول در نقطه مصرف، هم چنین کاهش هدررفت کالا بخصوص مواد غذایی در طول زنجیره تامین حائز اهمیت است.

تخمین عمر باقی مانده دارو در پی شکست زنجیره سرد

سلام به تمام همکاران عزیزم در سراسر میهن

در این مقاله میخواهیم درباره تخمین عمر قفسه ای دارو در پی شکست زنجیره سرد صحبت کنیم. البته به نظر ممکنه  هر روز باهاش برخورد داشته باشین :

در نظر بگیرین یک روز داروی یخچالی آوردند داروخونه شما و پرسنل داروخانه فراموش کردند در یخچال بگذارند. این دارو برای چند ساعت در دمای محیط رها شده بوده یا اصلا برق قطع میشه. صبح میاین و میبینین که دمای یخچال با محیط یکسان شده…

تو این شرایط تکلیف چیه؟

در ادامه مطلب با مفهوم زنجیره سرد در صنعت داروسازی و کاربردهای آن آشنا خواهید شد.

زنجیره سرد دارو چیست؟

زنجیره سرد دارو چیست؟

در پزشکی، از اصطلاحات مختلف استفاده می شود. هر کس اهمیت آنها را نمی داند. اغلب ممکن است چنین جمله ای را به عنوان «رعایت زنجیره سرد» بشنویم. معمولا برای حمل و نقل محصولات پزشکی استفاده می شود. در ادامه مفهوم را به طور مفصل در مورد آن بحث خواهم کرد.

این سیستم در هر مرحله سفر خود از شرکت تولیدی به محل استفاده مسئولیت حفظ کیفیت محصولات را انجام می دهد. این سیستم عملی است که درجه حرارت مطلوب را در طول ذخیره سازی محصولات پزشکی ایمونولوژیکی فراهم می کند.

این زنجیره انتقال شامل فعالیت های تولید ، یخچال ، ذخیره سازی و توزیع همراه تجهیزات و تدارکات مربوطه است. این سیستم امکان انتقال و نگهداری محصولات در دمای مطلوب را فراهم می کند.

 

داروهای زنجیره سرد

داروهای یخچال دار نسبت به تغییرات دما حساس هستند و در صورت قرار گرفتن در معرض دمای فراتر از محدوده توصیه شده برای مدت زمان مشخص آسیب خواهند دید. بنابراین، محدوده دمایی ایده آل باید در طول فرآیند انتقال داروها از کارخانه به دست بیماران حفظ شود. “زنجیره سرد” به حفظ دمای سرد توصیه شده دارو در طول فرآیند حمل و نقل آن اشاره دارد.

داروهای یخچال دار که در معرض دمای اتاق قرار گرفته اند از نظر ثبات با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال، انسولین می تواند تا یک ماه در دمای اتاق دوام داشته باشد. اما فیلگراستیم و اریتروپویتین بعد از چند ساعت اثر خود را از دست می دهند. برخی ویال ها نیز شامل این دسته بندی هستند. بنابراین، به بیماران توصیه می شود در صورت داروهای یخچال دار که نمی توانند مدت زیادی دوام بیاورند، کیسه خنک و بسته های یخ را به داروخانه بیاورند.

3 عامل مهم سیستم زنجیره سرد دارو

سیستم زنجیره ای شامل:

  1. کارکنانی که به طور خاص آموزش دیده اند. این تضمین عملکرد مناسب تمام تجهیزات، ذخیره سازی و حمل و نقل مواد مخدر است.
  2. تجهیزات تبرید که برای ذخیره و حمل واکسن در شرایط مطلوب دما طراحی شده است.
  3.  مکانیزمی که کنترل انطباق با تمام شرایط لازم دما را در هر مرحله از ذخیره سازی و حمل واکسن ها را کنترل می کند.

فیلم آموزشی در مورد تخمین دارو

حالا من، شما دوستان را به یک کلاس مجازی دعوت می کنم تا هرکجای این مرز پرگهر هستید بتوانید به سادگی عمر باقی مانده دارو را تخمین بزنید و محاسبه کنید.

یادمان باشد که داروساز تنها کسی است که صلاحیت استفاده از دارو را تایید یا رد می کند، لذا باید توانایی خود را به حداکثر برسانیم.

درود به همه همکاران فهیم زحمتکش دانشمند و بی ادعای خودم

پاینده باد داروسازان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *